Wypoczynek i zdrowie

Przegląd diet stosowanych na wczasach odchudzających

B.T.Amitur ma w ofercie wczasy odchudzające z wieloma różnymi dietami. Począwszy od zwykłej diety redukcyjnej o obniżonej kaloryczności, poprzez bardzo popularną dietę warzywno-owocową według zasad dr Ewy Dąbrowskiej, znaną od wielu lat i chętnie stosowaną dietę makrobiotczną, sezonowe nowości, jak dieta Raw Food aż do głodówki zdrowotnej, która także ma swoich entuzjastów.

Dieta polecana przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, charakteryzująca się dużym spożyciem warzyw (także strączkowych), produktów zbożowych (pieczywa, makaronów, kasz, ryżu), świeżych owoców, sporym spożyciem ryb, jogurtu, sera i orzechów, a małym mięsa, jaj i cukru. Dominującym tłuszczem w tej diecie jest oliwa z oliwek. Nie ma zwyczaju smarowania pieczywa, zagęszczania zup zasmażką i dodawania do nich śmietany. Produkty spożywcze są świeże i przyprawione dużą ilością czosnku i ziół.


Mieszkańcy krajów, w których zwyczajowym sposobem żywienia jest dieta śródziemnomorska, rzadko zapadają na choroby układu krążenia, niektóre nowotwory i nadciśnienie tętnicze.


Zauważono to już na początku XX wieku, kiedy rozpoczęła się eksplozja chorób cywilizacyjnych – układu krążenia i nowotworów. Wieloletnie badania epidemiologiczne przeprowadzone w latach pięćdziesiątych XX wieku na 16 populacjach w 7 krajach jednoznacznie wykazały, że z dużym spożyciem tłuszczów zwierzęcych współistnieje duże stężenie cholesterolu w surowicy krwi i znacznie zwiększona umieralność na zawały serca.
W krajach śródziemnomorskich, gdzie ludzie spożywali duże ilości oliwy z oliwek oraz w Japonii, gdzie spożycie wszelkiego rodzaju tłuszczów (poza rybim) jest bardzo małe, zawały serca były rzadkością.

W następnych latach wyjaśniono także „paradoks francuski” – we Francji spożycie masła jest duże a umieralność na zawały serca bardzo mała. Udowodniono, że cholesterol powoduje miażdżycę dopiero wtedy, gdy ulegnie on utlenieniu. Utlenia się nie tylko cholesterol ale także białka i inne związki lipidowe, z którymi tworzy lipoproteiny i krąży w osoczu. Tak więc zapewniając ochronę lipoproteinom przed utlenianiem zapobiegamy rozwojowi miażdżycy.
Okazało się, że taką ochronę zapewniają witaminy E, C, beta-karoten i flawonoidy występujące w spożywanych we Francji w dużych ilościach warzywach i owocach, roślinach strączkowych (soi), orzechach i czerwonym winie.
Na podkreślenie zasługuje także fakt, że naturalne flawonoidy o właściwościach przeciwutleniających występują także w herbacie.

Na szczególną uwagę zasługuje podana w 1999r informacja, że  w świetle 25-letniej obserwacji ryzyko zgonu na chorobę niedokrwienną serca ludzi biorących udział w Badaniu Siedmiu Krajów najbardziej zwiększało spożycie masła i w nieco mniejszym stopniu tłustych wyrobów cukierniczych, pasztetów, mięsa i pełnotłustego mleka.  Natomiast zmniejszenie ryzyka w największym stopniu zależało od spożywania nasion roślin strączkowych i w nieco mniejszym – olejów roślinnych.


      Występowanie nowotworów złośliwych jest także mniejsze w krajach śródziemnomorskich niż w północnej Europie. Pozostaje to prawdopodobnie w związku z dużą konsumpcją warzyw i owoców oraz innych produktów spożywczych pochodzenia roślinnego na południu. W szczególności rozwój nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego i oddechowego hamowany jest przez składniki obecne w żywności roślinnej. Należą do nich witaminy E, C, beta-karoten oraz flawonoidy i błonnik pokarmowy. Substancje te chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych, mających udział w rozwoju raka.
Dobroczynne działanie błonnika pokarmowego jest bardziej złożone.

Błonnik pokarmowy nie ulega trawieniu w jelicie cienkim, stanowią go substancje takie jak celuloza, hemiceluloza, pektyny i lignina. Dopiero w jelicie grubym są one częściowo przetwarzane przez florę bakteryjną. W wyniku tego procesu powstają kwasy: masłowy, propinowy i octowy. Zakwaszają one zawartość jelita grubego i hamują przemianę niektórych składników żółci w związki o działaniu rakotwórczym. Kwasy te zmniejszają także wytwarzanie amoniaku a kwas masłowy wywiera hamujący wpływ na rakowacenie komórek nabłonka jelitowego. Część błonnika, która nie ulega rozkładowi przez bakterie, przyczynia się do zwiększenia objętości kału, większej zawartości w nim wody, a przez to do rozcieńczenia substancji rakotwórczych. Równocześnie błonnik absorbuje związki rakotwórcze i powoduje skrócenie czasu obecności mas kałowych w jelicie. Najkorzystniejszy efekt błonnika ujawnia się wtedy, gdy jest on różnorodny. Ten z owoców i warzyw jest łatwiej rozkładany przez bakterie a błonnik z produktów zbożowych zwiększa objętość i zawartość wody w treści jelita.
Należy także pamiętać, że profilaktyczne działanie składników żywności roślinnej dotyczy najwcześniejszych etapów rozwoju choroby nowotworowej (która w przypadku raka jelita grubego rozwija się przeważnie przez wiele lat). Dlatego ważne jest, aby spożywać dużo błonnika już od wczesnej młodości.


Śródziemnomorski wybór z polskiej Piramidy Zdrowego Żywienia.


Produkty zbożowe:

Stanowią fundament diety. Jest to główne źródło energii niezbędnej dla pracy mięśni i funkcjonowania całego organizmu. Dają one siłę, pozostawiają uczucie sytości i na długo zaspakajają głód, dzięki zawartej w nich skrobi. Dostarczają błonnika, który reguluje procesy przewodu pokarmowego. Są źródłem wielu witamin z grupy B i składników mineralnych (żelazo, magnez, cynk).
Wbrew mitom, produkty te (zjadane w umiarkowanej ilości) nie tuczą, jeśli nie towarzyszą im tłuste dodatki, takie jak tłuste wędliny, sosy, tłuste dania mięsne.
W krajach śródziemnomorskich makaron, kasze zjadane są z dużą ilością różnych warzyw, przygotowywanych z fantazją. Mięso jada się chude i stanowi ono niewielki dodatek do dań, a obiady często są bezmięsne. Do pieczywa, spożywanego w sporych ilościach, zjada się duże porcje surówek warzywnych. W tradycyjnej kuchni polskiej często występowała kasza gryczana, jęczmienna, jaglana oraz płatki owsiane, co ostatnimi czasy zmieniło się na niekorzyść. Częste uwzględnianie kasz w menu i wybieranie ciemnego chleba zamiast jasnego jest zgodne z zasadami diety śródziemnomorskiej. Jednak zamiast tłustych mięsnych sosów należy do kasz dodawać sosy, których głównymi składnikami jest ojej rzepakowy (lub oliwa), warzywa i ewentualnie niewielka ilość chudego mięsa.



Warzywa:

Warzywa stanowią największą grupę, po produktach zbożowych w polskiej Piramidzie Żywieniowej. Zalecane jest spożywanie każdego dnia 4 porcji warzyw. Kuchnia śródziemnomorska – to również bogactwo warzyw, przyrządzanych z dużą ilością czosnku, cebuli, ziół i przypraw. Warzywa są jadane od rana do wieczora, w każdym posiłku, a nawet między posiłkami. Szczególne miejsce zajmują: pomidory, papryka, bakłażany, karczochy, kapusta, oliwki, sałata oraz rozmaite zioła. Pomidory są obecnie uważane za jedne z najwartościowszych warzyw. Zawierają one najwięcej spośród wszystkich produktów spożywczych likopenu (czerwonego barwnika), który jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy.
Warzywa są głównym składnikiem sosów do makaronów czy risotta. Często spożywa się zupy wielowarzywne – włoskie „minestrone” lub hiszpańskie „gazpachos” – na ciepło lub na zimno. Drugie dania stanowią najczęściej kompozycje duszonych na oliwie warzyw z niewielką ilością chudego mięsa lub częściej bez mięsa albo warzywa faszerowane.



Owoce:

Piramida Zdrowego Żywienia zaleca 3 porcje owoców dziennie. Część owoców można zastąpić sokami. W krajach śródziemnomorskich owoce są zjadanie w znacznie większej ilości niż w naszym kraju. Do zwyczaju należy zjadanie owoców jako deseru na zakończenie posiłku. Jest to z pewnością zdrowszy deser niż wysokokaloryczne ciastko. Najlepiej spożywać owoce surowe, zachowują one wówczas najwięcej witamin. Należy również pamiętać o sokach owocowych i warzywnych, które są doskonałym uzupełnieniem jadłospisu.
Soki zachowują większość wartości zawartych w świeżych owocach i warzywach, poza błonnikiem (mają go soki przecierowe i nektary).


Mleko i przetwory mleczne:

W tradycyjnej diecie śródziemnomorskiej mleko króluje w postaci jogurtu. Jogurt zawiera żywe kultury bakterii, które dbają o prawidłową mikroflorę przewodu pokarmowego, chroni przed jego infekcjami. Jogurt pobudza także do aktywności system odpornościowy organizmu, opóźnia procesy starzenia się komórek i zmniejsza zagrożenie nowotworami. Jogurt w krajach śródziemnomorskich jest spożywany w różnej formie, jako np. przystawka z posiekanym czosnkiem i drobno pokrojonym ogórkiem. Często stanowi odżywczy deser. W Polsce zalecane jest spożywanie jogurtów odtłuszczonych i zastępowanie nimi śmietany np. w zupach, sosach czy surówkach. Śmietana zawiera dużo tłuszczu, a tłuszcz mleczny to głównie tłuszcz nasycony, przyczyniający się do rozwoju miażdżycy. Kuchnia śródziemnomorska znana jest ze znakomitych serów (krowich, owczych i kozich), które są jadane jako przystawki lub składnik wielu surówek i sałaek (np. sery feta, mozarella i ricotta).
Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnomorskiego zjadają mniej produktów mlecznych niż Polacy. Ale w naszym kraju jest wyższe zapotrzebowanie na wapń, ponieważ mamy mniej słońca niż Włosi, Grecy czy Hiszpanie. A to właśnie pod wpływem promieni słonecznych tworzy się na skórze witamina D, która zwiększa przyswajalność wapnia w organizmie.
 
Sporym źródłem wapnia w diecie śródziemnomorskiej są również zielonolistne warzywa liściaste, które znajdują się w niej w większej ilości niż w polskiej diecie.
Polska specjalność to sery białe. Są one dobrym elementem diety śródziemnomorskiej, szczególnie, gdy są spożywane z dodatkami warzywnymi (szczypiorek, rzodkiewka, koper, natka, czosnek, koncentrat pomidorowy) oraz gdy są to sery chude i półtłuste. Nie są wskazane serki typu fromage i inne do smarowania, bo zawierają dużo tłuszczu. Sery żółte również należy ograniczyć ze względu na wysoką zawatrość tłuszczu.



Ryby, drób, mięsoi ich zamienniki (fasola, groch, soja, soczewica):

Mięso jest źródłem białka, witamin z grupy B oraz żelaza. Przyswajalność żelaza znaczne zwiększa obecność w posiłku witaminy C, czyli właściwe jest zjadanie mięsa z porcją warzyw bogatych w witaminę C. W polskiej Piramidzie Zdrowego Żywienia mięso jest umieszczone na samym wierzchołku, co oznacza, że powinno zajmować najmniej miejsca w zdrowej diecie.
W tradycyjnej diecie śródziemnomorskiej mięso jest jadane rzadko i w małych porcjach. Najczęściej jest ono dodatkiem do dania warzywnego. Wybierane są chude gatunki mięsa a do jedo przyrządzania stosuje się oliwę z oliwek. Dieta taka zawiera mało tłuszczu zwierzęcego odpowiedzialnego za rozwój miażdżycy i chorób nowotworowych. W polskiej diecie powinno się zrezygnować z mięsa tłustego, zastąpić je chudym, wybierać chude gatunki wędlin, np. drobiowe. Warto włączyć do menu więcej potraw warzywno-mięsnych, w których mięso traktowane jest jako przyprawa smakowa a nie główny składnik. Lepszym wyborem niż mięso czerwone są chude części kurczaka czy indyka. Najlepszym wyborem są jednak ryby. W krajach śródziemnomorskich ryby podaje się w postaci zup rybnych, gotowane, smożone, pieczone, duszone, same lub z warzywami, zapiekane lub z lekkimi sosami. Ryby zawierają dużo mniej niż mięso nasyconych kwasów tłuszczowych, podwyższających poziom cholesterolu we krwi, a tłuste ryby morskie są bogate w unikalne wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które chronią przed miażdżycą i wykazują działanie obniżające nadciśnienie. Zmniejszają także krzepliwość krwi. Ryby powinny się pojawiać na naszych stołach przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Podobnie jak mięso, bogatym źródłem białko są również dania przyrządzane z nasion roślin strączkowych – z fasoli, grochu, bobu, soi. Dodatkowa ich zaletą jest dostarczenie do organizmu wielu witamin z grupy B oraz flawonoidów, które chronią przed chorobami serca i przed nowotworami.


Tłuszcze

Oliwa z oliwek jest najpopularniejszym tłuszczem w krajach śródziemnomorskich.  Podobny do oliwy jest olej rzepakowy bezerukowy, który zawiera ponad dwa razy więcej witaminy E i prawie tyle samo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych co oliwa. Ponadto olej rzepakowy zawiera dużo bardzo zdrowego kwasu alfa-linolenowego, należącego do tej samej grupy tłuszczów co oleje rybne. Z polskiej kuchni powinniśmy wyeliminować wszelkie tłuszcze zwierzęce (smalec, słoninę, boczek) i zastąpić je tłuszczami roślinnymi – najlepiej oliwą z oliwek i olejem rzepakowym, które nadają się zarówno do smażenia jak na surowo (oleje słonecznikowy, kukurydziany, sojowy należy stosować tylko na surowo). Należy także zachować umiar w spożyciu nawet tych zdrowych gatunków tłuszczu.

Dietę śródziemnomorską znajdziesz na wczasach w Ustroniu, D.W. „Magnolia „, w Kołobrzegu, w ośrodku Doris SPA , w hotelu JAN w Szczawnicy, w Żegiestowie – Willa Zosieńka, oraz w w Mielnie, w ośrodku SOFRA.  

Warzywa i owoce stanowią podstawę tej diety, ale owoce powinny być spożywane oddzielnie. Skrobia powinna być spożywana jedynie w postaci pełnoziarnistych, nie przetworzonych produktów zbożowych. Dieta ta wyklucza m.in. spożywanie mleka. Pomiędzy kolejnymi posiłkami powinny upłynąć cztery godziny.

Żywienie naturalne (makrobiotyczne) jest zgodne z prawami natury. Podstawowe składniki to pełne ziarno roślin strączkowych, warzywa i owoce.  Dieta profilaktyczna, lecznicza, o wysokiej zawartości białka roślinnego, błonnika, tłuszczów roślinnych oraz warzyw i owoców – zalecana jest dla dorosłych i dzieci. Bazuje na składnikach rodzimych, naturalnych i nieprzetworzonych z użyciem oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz na odpowiednio połączonych produktach. 

WSKAZANIA

1. Lecznicze

   – przewlekła niewydolność krążenia

   – choroby wieńcowe – nadciśnienie

   – nawracające infekcje dróg oddechowych

   – nietolerancje pokarmowe

   – przewlekłe nieżyty żołądka i dwunastnicy

   – choroba wrzodowa i nadwrażliwość jelita

   – choroby zwyrodnieniowe stawów

   – otyłość

   – egzemy

   – obniżenie odporności

2. Edukacyjne

   – informacje dotyczące zmiany nawyków żywieniowych

   – sposoby łączenia potraw

   – przykładowe jadłospisy

PRZECIWWSKAZANIA

1. Przewlekłe choroby wyniszczające

2. Ciężka niewydolność krążeniowo-oddechowa

3. Depresja

4. Cukrzyca

5. Choroby zakaźne

PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS

Śniadanie

1.Kiszony barszcz czerwony

2.Krem z kaszy jaglanej, płatków owsianych, suszonych śliwek i pestek dyni.

3.Pasta z fasoli czerwonej (fasola czerwona, kiszony czosnek i ogórki, oliwa, przyprawy)

4.Pieczywo żytnie i sojowe

5.Masło

6.Surówka z pomidorów ze szczypiorkiem i ziołami

7.Sok z jabłka i selera

Obiad

1.Zupa pomidorowa z makaronem razowym

2.Gulasz z sejtanem ( sejtan, cebula, pieczarki, papryka)

3.Kasza pęczak

4.Sałatka z buraków, jabłka, cebuli i oliwy

5.Kompot z suszu

6.Melon z kiwi

Kolacja

1.Sałatka jarzynowa z kiełkami pszenicy

2.Pieczeń z tofu

3.Pieczywo żytnie lub sojowe

4.Masło

5.Ogórek i czosnek kiszony

6.Herbata zielona

Dieta ta musi być poprzedzona dietą warzywno – owocową. Pacjent w pierwszej fazie jest na diecie bezbiałkowej. W drugiej fazie pacjent ma podawane białko i tłuszcze omega-3, oparte na dwóch naturalnych składnikach tj. białym chudym serze i oleju lnianym.

Zastosowanie dwóch składników naturalnych tj. białego chudego sera i oleju lnianego. Spożywane one są razem, aby uruchomić korzystne procesy biochemiczne. Zmiksowanie oleju lnianego z twarogiem powoduje m.in. związanie nienasyconych kwasów tłuszczowych z białkami. Tłuszcz wtedy staje się rozpuszczalny w wodzie, a to powoduje szybką absorpcję w przewodzie pokarmowym, a następnie transportowanie składników do limfy i krwi.

W diecie wg dr Budwig (szeroko pojęta profilaktyka nowotworów) należy przestrzegać następujących zasad:
• zacząć od diety oczyszczającej wg dr Ewy Dąbrowskiej
• spożywać świeże produkty
• owoce i warzywa spożywać oddzielnie
• pić soki z warzyw, a w szczególności soki z warzyw kapustnych i brokułów
• spożywać ryby – dalekomorskie np. tuńczyk, makrela, łosoś- bogate w kwasy omega – 3
• uwzględnić ziarna zbóż pełnowartościowe, nieprzetwarzane oraz kasze
• siemię lniane mielone – zmielić 15 minut przed spożyciem
• produkty mleczne tylko przetworzone – kefir, maślanka, jogurt (naturalne)

Skuteczność diety dr Budwig zależy od bezwzględnego przestrzegania zaleceń. Medycyna konwencjonalna zakłada pięcioletni okres ustąpienia objawów. W związku z tym musi nastąpić również całkowita zmiana odżywiania u chorego.

Sposób przygotowania pasty wg dr Budwig:
– twaróg biały – chudy – 12,50 dkg
– olej lniany – 4 – 8 łyżek
– jogurt naturalny beztłuszczowy
Zmiksować (ok. 5 minut).
Do pasty można dołożyć : produkty naturalne i smakowe, miód, cynamon, pieprz, ogórek, szczypior, cebulę, czosnek, imbir, pomidor.
Pastę spożywamy minimum 3 razy dziennie a przechowujemy ją do 48 godzin (schłodzoną).

Wskazania:
– nowotwory i guzy
– miażdżyca uogólniona
– stany po zawale serca
– otłuszczenie wątroby
– przewlekłe schorzenia układu pokarmowego
– schorzenia prostaty
– artretyzm
– choroby skóry
– choroby autoimmunologiczne
– SM
– problemy z pamięcią, depresja
– cukrzyca
– choroba tarczycy

Przeciwwskazania
– choroby wyniszczające
– choroby zakaźne
– gruźlica

Uwaga:
Olej lniany jest podstawowym produktem diety wg dr Budwig i aktualnie jest przedmiotem badań klinicznych wielu uniwersytetów na świecie. Wydano wiele publikacji na ten temat, które bezspornie potwierdzają działania lecznicze oleju lnianego i diety Omega – 3.

Dieta warzywno – owocowa to odmiana leczniczej głodówki, oczyszczającej organizm ze złogów i toksyn, przywracającej równowagę organizmu.


W czasie diety zaleca się spożywanie warzyw w postaci duszonej, gotowanej (zupy) lub surowej (świeżo wyciśnięte soki, surowki), takich jak: marchew, burak, seler, rzodkiew, pietruszka, kapusta, ogórki, kalafior, cebula, czosnek, por, kabaczek, dynia, pomidory, papryka, sałata, seler naciowy, zioła przyprawowe. Z owoców: jabłka, grapefruity, cytryny.
Ziarna zbóż, orzechy, ziemniaki i strączkowe są w tej diecie niedozwolone. Szczególnie polecane są warzywa kiszone, zawierające bakterie kwasu mlekowego – ogórki, kapusta, sok z kiszonych buraków oraz czosnek i chrzan (zabójczy w stosunku do bakterii gnilnych), co sprzyja rozwojowi prawidłowej flory bakteryjnej w jelicie grubym.
Przed posiłkami powinno się wypić świeżo wyciśnięty sok. Zaleca się również picie wysokozmineralizowanej wody. Wolno używać soli z mikroelementami.
Podobnie, jak w głodówce zupełnej, po kilku dniach diety zanika uczucie głodu, co sprzyja ograniczeniu ilości pokarmów.

Jedna z bardziej sensownych diet, oparta na indeksie glikemicznym spożywanych produktów. Nie dopuszcza do dużego wzrostu stężenia glukozy i insuliny we krwi dzięki czemu eliminuje napady głodu spowodowane niedocukrzeniem 

 

Metoda MONTIGNAC nie jest krótkotrwałą, restrykcyjną dietą. Jest to metoda przyswojenia sobie zasad spożywania właściwych produktów, sprawdzająca się na dłuższą metę, metoda która pozwala trwale schudnąć i uzyskać widoczną poprawę stanu zdrowia i witalności. Do podstawowych zasad Metody MONIGNAC należy unikanie węglowodanów o wysokich indeksach glikemicznych i częste spożywanie „dobrych” węglowodanów.

Poza tym w fazie I – podczas procesu chudnięcia – nie spożywa się węglowodanów razem z tłuszczami. Także tłuszcze dzielone są na „dobre” czyli nienasycone (oliwa z oliwek, olej rzepakowy) i „złe” – nasycone. To zróżnicowanie nie ma wprawdzie wpływu na proces chudnięcia lecz jest istotne ze względu na ich wpływ na serce i naczynia krwionośne.
Dobre – wysokobłonnikowe produkty węglowodanowe, skutecznie spowalniają przesuw treści pokarmowej w żołądku i jelicie cienkim, oraz utrudniają wnikanie glukzy i kwasów tłuszczowych do krwi.
Im bardziej oczyszczony i zmielony produkt węglowodanowy (słodycze, ciasta, jasne pieczywo, biały ryż, mąka pszenna, słodzone płatki śniadaniowe, itp.) tym ma wyższy indeks glikemiczny – cukier szybciej przenika z nich do krwi potęgując wydzielanie insuliny – hormonu napędzającego odkładanie tłuszczu w komórkach. Co więcej, pod wpływem insuliny komórki tłuszczowe mogą rozrastać się do monstrualnych rozmiarów, utrwalając na stałe niekorzystnie zmiany w kształcie sylwetki i jakości skóry.


Faza I – w której dąży się do utraty zbędnych kilogramów, w której zasady metody Montiniaca muszą być stosowane bardzo konsekwentnie aż do osiagnięcia właściwej wagi. W tym czasie organizm przyzwyczaja się do nowego sposobu żywienia. Czas trawnia fazy I zależy od predyspozycji każdej osoby, przeważnie trwa on około 2 miesięcy.

Faza II – trwająca całe życie, w której z większą swobodą stosuje się zasady Metody a mimo to utrzymuje się ten sam ciężar ciała.

Bardzo ważny jest sposób robienia zakupów – czytanie składu produktów i eliminowanie tych zawierających złe węglowodany. Węglowodany te mogą się znajdować w produktach spożywczych, których byśmy o to nie podejrzewali.

A oto zebrane podstawowe zasady Metody Montignac:
źródło:www.montignac.miniportal.pl

• Nigdy nie należy łączyć produktów węglowodanowych o wysokim IG z tłuszczami w jednym posiłku,

• Unikać jedzenia produktów węglowodanowo-tłuszczowych (pełne mleko, czekolada, awokado, wątróbka, orzechy laskowe, herbatniki),

• Wyeliminować z diety cukier (sacharozę), w razie absolutnej konieczności zastąpić fruktozą

• Jeść chleb tylko pełnoziarnisty i tylko na śniadanie,

• Wyeliminować z diety ziemniaki pod każdą postacią,

• Wyeliminować z diety biały ryż (nieoczyszczony – brązowy i dziki są dozwolone),

• Makaron spożywać razowy lub z pszenicy durum ugotowany na póltwardo (aldente),

• Owoce jeść oddzielnie, najlepiej na czczo i ze skórką,

• Zrezygnować z alkoholu (a w szczególności z piwa),

• Unikać mocnej kawy i herbaty,

• Jeść co najmniej trzy razy dziennie, nie omijać posiłków,

• Ograniczyć spożywanie „złych” tłuszczów nasyconych, na korzyść „dobrych” nienasyconych,

• W czasie posiłku nie pić wody, nie pić też bezpośrednio przed posiłkiem,

• Nie spieszyć się jedząc, przeżuwać dokładnie każdy kęs,

• Przygotowywać soki owocowe w domu, bezpośrednio przed spożyciem,

• Całkowicie wyeliminować słodzone napoje gazowane,

• Po posiłku składającym się z węglowodanów poczekać 3 godziny, zanim zje się coś zawierającego tłuszcze,

• Po posiłku składającym się z produktów tłuszczowych poczekać 4 godziny, zanim zje się coś zawierającego węglowodany,

• Jeść warzywa bogate w błonnik: sałatę, pory, bakłażany itp,

• Między posiłkami pić wodę mineralną niegazowaną – od 1,5 do 2 litrów dziennie. 

NA WCZASY Z DIETĄ MONTIGNACA ZAPRASZA   D.W. TULIPAN W USTRONIU.

Dieta, która zrobiła zawrotną karierę na całym świecie. Nie wymaga liczenia kalorii, ścisłego przestrzegania narzuconego z góry jadłospisu. Posiłki komponuje się samemu według kilku prostych reguł. Ponadto jest efektywna – przez pierwsze 2 tygodnie z reguły chudnie się na niej ok. 5 kg.

Dieta South Beach zrobiła karierę, bo nie jest rygorystyczna – nie tylko da się z nią żyć, ale nawet da się ją polubić. Produkty żywnościowe zostały w tej diecie podzielone na trzy grupy: wskazane, dopuszczalne z ograniczeniami i niedozwolone. Te ostatnie to tłuszcze zwierzęce oraz tzw. złe węglowodany znajdujące się głównie w oczyszczonej mące i cukrze. Mają one wysoki  indeks glikemiczny (IG), co oznacza, że szybko podnoszą poziom cukru we krwi. To pobudza organizm do gwałtownej produkcji insuliny, poziom cukru szybko spada – aż poniżej normy, a w efekcie niedocukrzenia znów czujemy się głodni. Podstawą diety South Beach są produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli tzw. dobre węglowodany. Nie podnoszą one gwałtownie poziomu cukru we krwi, a zatem nie wywołują trudnych do opanowania napadów głodu i nie skłaniają do objadania się.


Dieta odchudzająca składa się z dwu etapów.

Etap pierwszy
trwa 2 tygodnie. Jest najtrudniejszy, bo organizm musi się przyzwyczaić do nowego (często znacznie różniącego się od obecnego) sposobu odżywiania. Ten etap normuje produkcję insuliny, dzięki czemu maleje ochota na słodycze. W pięciu posiłkach dziennie powinno się w tym czasie zjadać dużo białka, ale mało węglowodanów. Posiłki komponuje się samodzielnie, używając produktów dozwolonych w tym etapie odchudzania, bez liczenia kalorii.

Wskazane produkty, to: chude mięsa i białe sery, ryby, jaja, orzechy, grzyby, serek tofu, warzywa o niskim indeksie glikemicznym (poniżej 60).

Niedozwolone produkty: pieczywo, ryż, ziemniaki, makaron, tłuste sery, masło, tłuste mleko, jogurt, ciasta i słodycze, alkohol, owoce i soki owocowe.

Etap drugi
– menu należy wzbogacić o węglowodany z grupy dozwolonej, o niskim indeksie glikemicznym. Ten etap odchudzania trwa tak długo, aż waga osiągnie wartość prawidłową. Podczas tego etapu chudnie się wolniej, trzeba obserwować reakcję organizmu na nowo wprowadzane produkty i (jeśli waga nie spada) przeprowadzać ewentualne korekty sposobu odżywiania.

Wskazane produkty: razowe pieczywo, niełuskane kasze, brązowy ryż, niektóre owoce, gorzka czekolada.

Niedozwolone produkty: ziemniaki, pszenny chleb, buraki, marchewka, kukurydza, lody, dżemy, z owoców: arbuz, banany, brzoskwinie, ananas.

Etap trzeci
trwający całe życie – utrzymujesz swą optymalną wagę jedząc prawie wszystko, ale przestrzegając dotychczasowych zasad. Dania główne mogą być bogatsze, nie trzeba również rezygnować z deseru – ważne jest tylko, aby posiłki komponowć z produktów o IG poniżej 60.
Od czasu do czasu można nawet sięgnąć po złe węglowodany, ale trzeba je spożywać z dodatkami spowolniającymi ich wchłanianie (oliwa, ser itp). Jeśli waga w tym okresie pójdzie w górę należy wrócić na tydzień do pierwszego etapu, a po odzyskaniu dawnej wagi łagodnie przejść do trzeciego.
Jest odmianą diety warzywno – owocowej stosowaną w profilaktyce i leczeniu schorzeń przewlekłych. Efekt leczniczy jest podobny jak w diecie warzywno – owocowej. Stosowana pod nadzorem lekarza.

Jest odmianą diety warzywno – owocowej stosowaną w profilaktyce i leczeniu schorzeń przewlekłych. Podawane są tu produkty parowane wpływające tonująco na układ pokarmowy. Efekt leczniczy jest podobny jak w diecie warzywno – owocowej. Stosowana pod nadzorem lekarza. Bezbiałkowa, podawane są głównie produkty parowane, szczególnie w pierwszym tygodniu. Stosuje się ją u osób z nadwrażliwością ze strony układu pokarmowego, np. po chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przy przewlekłym zapaleniu śluzówki jelit, wrzodziejącym zapaleniu jelita, nerwicowych bólach brzucha i innych stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Polecana jest także przy nadciśnieniu tętniczym i chorobach zwyrodnieniowych, nadwadze, otyłości oraz uogólnionej miażdżycy.

WSKAZANIA:
1. Schorzenia układu krążenia:
• choroba wieńcowa
• nadciśnienie
• uogólniona miażdżyca
• przewlekła niewydolność krążenia
• stany po zawałach mięśnia sercowego
• i inne przewlekłe choroby

2. Schorzenia układu oddechowego:
• nawracające infekcje dróg oddechowych
• astmy
• nietolerancje oddechowe
• przewlekłe zapalenie migdałków
• i inne przewlekłe choroby

3. Schorzenia układu pokarmowego:
• nietolerancje pokarmowe
• zaparcia
• choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
• zespół jelita nadwrażliwego
• zgaga
• przewlekłe nieżyty jelit i żołądka
• i inne przewlekłe choroby

4. Choroby reumatyczne /gdzie czynnik wilgotności nie jest istotny dla przebiegu tego schorzenia/:
– reumatoidalne zapalenie stawów
– choroby zwyrodnieniowe stawów
– i inne przewlekłe choroby

5. Choroby metaboliczne i zapalne:
– obniżenie odporności
– nadwaga
– otyłość
– wysoki cholesterol i trój glicerydy
– cukrzyca I stopnia /na lekach doustnych/
– niedoczynność tarczycy
– zaćma
– paradontoza
– i inne przewlekłe choroby

6. Choroby skóry:
– przewlekłe zapalenie skóry, wybroczyny
– egzema
– łuszczyca
– liszaje
– sklerodermia
– porfiria
– trądzik różowaty

PRZECIWWSKAZANIA:
– cukrzyca typu I
– nadczynność tarczycy
– depresja
– gruźlica
– ciężka niewydolność sercowa, wątrobowa, nerkowa
– przewlekłe choroby wyniszczające
– ciąża, karmienie piersią.

To dieta dla osób z zespołem nadwrażliwości jelitowej na gluten, stosowana we wszelkiego rodzaju alergiach i nietolerancjach pokarmowych. Polega na całkowitym wyeliminowaniu z pożywienia produktów zawierających gluten i podawaniu innych bezglutenowych, takich jak ryż, amarantus, kukurydza, ziemniaki, orzechy itp. Nie jest dietą odchudzającą, chyba, że ograniczymy jej kaloryczność.

To dieta dla osób z zespołem nadwrażliwości jelitowej na gluten, stosowana we wszelkiego rodzaju alergiach i nietolerancjach pokarmowych. Polega na całkowitym wyeliminowaniu z pożywienia produktów zawierających gluten i podawaniu innych bezglutenowych, takich jak ryż, amarantus, kukurydza, ziemniaki, orzechy itp. Gluten to białko roślinne znajdujące się w ziarnach czterech zbóż:
• pszenicy i jej odmian, takich jak: durum, orkisz, kamut;
• żyta;
• jęczmienia;
• owsa.
Ponadto gluten znajduje się w wędlinach w przetworach mięsnych i rybnych, produktach mlecznych, słodyczach, lodach, koncentratach spożywczych, napojach, kawie zbożowej i niektórych owocach suszonych. Nietolerancja na gluten powoduje szereg przewlekłych schorzeń u dzieci i dorosłych.

Najbardziej znanymi są:
• celiakia (choroba trzewna) dzieci i dorosłych. Powoduje szereg zmian zapalnych w organizmie, a w szczególności na zębach, w jamie ustnej oraz w przewodzie pokarmowym. Celiakia nie jest alergią, ale immunologiczną chorobą o podłożu genetycznym. Zapobieganie chorobie trzewnej to eliminacja lub ograniczenie podawania glutenu szczególnie w wieku niemowlęcym jak i późniejszym. Wczesna diagnostyka oraz właściwa edukacja dotycząca właściwa edukacja dotycząca przygotowania potraw bezglutenowych z użyciem takich produktów jak gryka, proso, mąka ziemniaczana itd. pozwalają uniknąć wielu przewlekłych chorób. W diecie bezglutenowej możemy zastosować również wersję bezmięsną i bezmleczną. Sposób prowadzenia pacjenta określa lekarz.

Wskazania:
• w chorobach jelit: zespole jelita nadwrażliwego, alergiach pokarmowych, choroba Crohna, biegunki, wzdęcia, choroba wrzodowa, bóle brzucha;
• w chorobach o podłożu zapalnym, a zwłaszcza autoimmunologicznych: gościec reumatoidalny, zapalenie i marskość wątroby, toczeń trzewny;
• w chorobach psychicznych i o podłożu neurologicznym: padaczka, schizofrenia, autyzm, zaburzenia zachowania.
• inne zespoły bólowe, osteoporoza. Przeciwwskazania:
• przewlekłe choroby wyniszczające, gruźlica, nowotwory, choroby zakaźne.

Przykładowy jadłospis dla diety

śniadanie
1.pieczywo bezglutenowe z masłem
2.brokuły z sezamem
3.pasztet sojowy
4.ogórek i czosnek
5.herbata z szałwii

obiad
1.zupa cebulowa z grzankami
2.ziemniaki
3.kotlet z soi w sosie z boczniaków
4.surówka z braków, papryki i cebuli
5.kisiel truskawkowy
6.gruszka

kolacja
1.pieczywo bezglutenowe z masłem
2.jabłko pieczone z dżemem
3.sałatka jarzynowa (bez jajka)
4.ogórek kiszony
5.herbata z pokrzywy

Metoda ta oczyszcza organizm, skutecznie odchudza a zarazem dodaje energii i leczy.

Głodówka to najstarsza, najszybsza, najzdrowsza i najskuteczniejsza metoda oczyszczająca organizm z toksyn i złogów. Ma wszechstronne działanie profilaktyczne, pozwala utrzymać zdrowie, jasność umysłu, urodę i młodość. Działa leczniczo na wiele schorzeń. Jest to zarazem niezawodna, naturalna metoda odchudzająca, odmładzająca, przedłużająca życie. Głodówka przeprowadzona prawidłowo – a więc poprzedzona dietą przygotowującą organizm do postu zupełnego i zakończona okresem odbudowy organizmu, przeprowadzona pod stałą kontrolą lekarza, wspierana precyzyjnie dobranymi ćwiczeniami ruchowymi nie jest niebezpieczna dla zdrowia.
     – to cytat z artykułu pani Bożeny Pest – niestety już nieżyjącej propagatorki głodówki, która przez wiele lat prowadziła turnusy z głodówką w ośrodku medycyny naturalnej „Zdrowe Życie” w Karpaczu i Pogorzelicy.      

      Głodówkę łatwiej przetrwać w grupie niż indywidualnie. Na początku głodówki, przeważnie w 3 dniu, występuje dzień kryzysu, gdy gwałtownie załamuje się samopoczucie osoby głodującej. Po przetrwaniu kryzysu następuje przypływ energii. Efekty głodówki są widoczne także w psychice – następuje nabranie dystansu do wielu dręczących dotychczas spraw, świat staje się bardziej radosny. W efekcie przekłada się to na bardziej udane życie towarzyskie, lepsze funkcjonowanie w rodzinie i pracy.

Ocena głodówki jako metody odchudzanie w/g Biblii Żywności i Żywienia autorstwa Judith Wills, książki opracowanej przez specjalistów z Katedry Dietetyki i Żywności Funkcjonalnej SGGW:

      Spożywanie wyłącznie wody (niektóre z diet dopuszczają soki owocowe i warzywne) przez kilka dni lub tygodni prowadzi do szybkiej utraty masy ciała. Uczucie głodu znika po 2-3 dniach. Głodujący może czuć się dobrze, nie tracić energii i mieć sprawny umysł. Jednakże w czasie długotrwałej głodówki można stracić duży procent tkanki mięśniowej, również z tak istotnych narządów jak serce. To oznacza, że głodówka może być niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie, gdy jednocześnie prowadzi się aktywny tryb życia. Ból i zawroty głowy, osłabienie, zaparcia i nieświeży oddech (rezultat ketozy) są częstymi skutkami ubocznymi. Regularnie podejmowane częste głodówki lub głodówki trwające tygodniami prowadzą do niedoboru witamin i składników mineralnych.

zaleca niełączenie w jednym posiłku białek z węglowodanami a do południa tylko owoce i świeżo przyrządzone soki owocowe


Dieta ta została opracowana przez Marylin i Harveya Diamondów z Instytutu Zdrowia w Santa Monica w Stanach Zjednoczonych. Jej podstawą są warzywa i owoce w różnej postaci, które dostarczają mnóstwo witamin i minerałów. Dzięki temu, oprócz zrzucenia zbędnych kilogramów, można stosując dietę Diamondów poprawić wygląd skóry, paznokci i włosów. W pierwszym tygodniu stosowania kuracji można stracić nawet po 0,5 kg dziennie. W następnych tygodniach kuracji tempo chudnięcia jest wolniejsze – do 2 kg tygodniowo.
Podczas tej diety nie trzeba liczyć kalorii, należy jednak trzymać się zasady, że 60% energii dostarczanej przez pokarm ma pochodzić z węglowodanów, 30% z białka i tylko 10% z tłuszczu. Ponadto nie należy łączyć w jednym posiłku produktów wysokobiałkowych z bogatymi w skrobię (węglowodanowych). Trzeba też przestrzegać odpowiednich pór spożywania określonych produktów, tzn. węglowodany jeść na śniadanie i obiad, zaś białko na kolację. Poprawia to trawienie i przyspiesza metabolizm. Rano należy wypić szklankę świeżo wyciśniętego soku owocowego, trzeba całkowicie wyeliminować z diety cukry proste i alkohol. Codziennie powinno się zjeść co najmniej 2 porcje owoców, przy czym melony i arbuzy należy jeść przed innymi owocami i raczej unikać bananów. Pomiędzy posiłkami można pogryzać orzechy, jabłka, marchew, ananasy. Pić można tylko między posiłkami.

Dieta, która regeneruje i odmładza organizm a jednocześnie normuje wagę 

Dieta strukturalna to dieta opracowana przez polskiego lekarza – dr Marka Bardadyna, który jest ekspertem w dziedzinie żywienia i stosowania naturalnych środków leczniczych w profilaktyce i terapii schorzeń cywilizacyjnych. Swoją metodę wzmocnienia, regeneracji i odmłodzenia organizmu człowieka dr Bardadyn opisał w książce pt. „Kody młodości”. Metoda ta jest rezultatem doświadczeń wynikających z wieloletniej praktyki lekarskiej oraz badań prowadzonych w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Dieta oparta jest na naturalnych pokarmach wyselekcjonowanych na podstawie wyników najnowszych światowych badań. Wsparta aktywnością fizyczną pozwala nawet o kilka lat obniżyć wiek biologiczny i w bezpieczny sposób unormować wagę. Idealna w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych, zapewnia odchudzanie bez efektu jo-jo i przeciwdziała skutkom starzenia. Mimo ograniczeń kalorycznych, dzięki niespotykanej w innych dietach zawartości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, człowiek ją stosujący nabiera młodzieńczej energii i wzmacnia strukturę organizmu.

Stosując odżywianie strukturalne nie zaczyna się od pytania – „Ile to ma kalorii?”, ale od sprawdzenia, w jakim stopniu dany pokarm pokrywa zapotrzebowanie organizmu na najważniejsze składniki odżywcze zapewniające niezakłócony metabolizm wszystkich tkanek. Dietę układa się tak, aby z minimalną ilością kalorii dostarczyć maksymalna ilość najwartościowszych substancji odżywczych.

Zaobserwowane podczas stosowania u wielu pacjentów diety strukturalnej zmiany – odmłodzenie organizmu i doskonałe samopoczucie, nie pozostawiają wątpliwości co do jej skuteczności.

JADŁOSPIS ZDROWIA I MŁODOŚCI.

Rezultat będzie tym lepszy, im większy procent twojej diety będą stanowiły produkty strukturalne. Możesz w całości oprzeć odżywianie na wymienionych pokarmach i z pewnością nie zabraknie ci żadnego ze związków, które mają decydujące znaczenie dla budowy i sprawnego funkcjonowania organizmu człowieka ale korzystne efekty uzyskasz już w momencie, kiedy przynajmniej 2/3 twojego jadłospisu będzie składało się z tego rodzaju pokarmów.

Robiąc zakupy wyłącznie według listy produktów strukturalnych unikniesz jedzenia, które zawiera składniki niekorzystnie wpływające na stan zdrowia. Przede wszystkim nie zjesz niczego, co prowadzi do rozwoju coraz bardziej powszechnych schorzeń cywilizacyjnych – miażdżycy, cukrzycy, depresji, choroby Alzheimera, zwyrodnień i nowotworów. Na ich powstanie mają wpływ różne czynniki, ale nieprawidłowe odżywianie jest jednym z najważniejszych.

LISTA POKARMÓW ZALECANYCH W ODMŁADZANIU STRUKTURALNYM

Gwiazdki znajdujące się przy poszczególnych produktach określają ich znaczenie dla procesów wzmacniania, regeneracji i odmładzania tkanek.

Im więcej gwiazdek, tym większa wartość pokarmu w przeciwdziałaniu procesom starzenia. Najwyższa pięciogwiazdkowa ocena wskazuje produkty najcenniejsze, których nie może zabraknąć w diecie młodości.

PRODUKTY ZBOŻOWE

  • PŁATKI OWSIANE*****
  • KASZA GRYCZANA *****
  • ZARODKI PSZENNE*****
  • KASZA JAGLANA****
  • KIEŁKI PSZENICY ****
  • OTRĘBY OWSIANE****
  • OTRĘBY PSZENNE****
  • RYŻ DZIKI****
  • MAKARON RAZOWY***
  • RYŻ BRĄZOWY***
  • CHLEB PEŁNOZIARNISTY (RAZOWY) ***
  • MUESLI BEZ CUKRU*

ORZECHY I PESTKI

  • NASIONA SŁONECZNIKA*****
  • PESTKI DYNI***** S
  • SIEMIE LNIANE*****
  • ORZECHY BRAZYLIJSKIE****
  • SEZAM****
  • ORZECHY WŁOSKIE***
  • MIGDAŁY***
  • ORZECHY LASKOWE***
  • ORZECHY NERKOWCA***

WARZYWA

  • KAPUSTA*****
  • CZOSNEK*****
  • BROKUŁY****
  • BURAKI****
  • MARCHEW****
  • SAŁATA****
  • PAPRYKA****
  • RZEŻUCHA****
  • KALAFIOR***
  • CEBULA***
  • POMIDORY***
  • RZODKIEWKA***
  • SZPINAK***
  • ZIEMNIAKI***
  • BRUKSELKA**
  • OLIWKI**
  • PIETRUSZKA**
  • CYKORIA**

PRODUKTY BIAŁKOWE

  • JAJA*****
  • SOCZEWICA*****
  • SOJA*****
  • GROCH****
  • ŁOSOŚ****
  • TOFU (SER SOJOWY)****
  • TUŃCZYK****
  • FASOLA***
  • JOGURT***
  • KEFIR***
  • KURCZAK***
  • ŚLEDŹ***
  • WĄTRÓBKA CIELĘCA LUB DROBIOWA***
  • SOLA**
  • MINTAJ**
  • PSTRĄG*
  • MORSZCZUK*

OWOCE

  • WIŚNIE*****
  • ANANAS****
  • AWOKADO*****
  • BANANY****
  • FIGI****
  • GREJPFRUTY****
  • JAGODY CZARNE*****
  • PORZECZKI CZARNE****
  • WINOGRONA****
  • ŻURAWINY****
  • ŚLIWKI***
  • TRUSKAWKI***
  • JABŁKA***
  • POMARAŃCZE***
  • MALINY***
  • MORELE***
  • CYTRYNY**
  • KIWI**

NAPOJE

  • HERBATA ZIELONA*****
  • NAPAR ZE SKRZYPU*****
  • WODA MINERALNA*****
  • SOK BRZOZOWY****
  • HERBATA CZERWONA****
  • KAKAO****
  • MLEKO SOJOWE***
  • WINO CZERWONE***
  • NATURALNE SOKI WARZYWNE I OWOCOWE**

TŁUSZCZE

  • OLEJ RZEPAKOWY****
  • OLIWA Z OLIWEK****
  • OLEJ LNIANY****
  • MASŁO*

INNE

  • MELASA TRZCINOWA****
  • CZEKOLADA GORZKA***
  • DROŻDŻE PIWNE***

Kolorowe Eliksiry Młodości są najbardziej wartościowym i atrakcyjnym składnikiem Diety Strukturalnej. Skutecznie zapobiegają i wspomagają leczenie najczęściej spotykanych u współczesnego człowieka schorzeń cywilizacyjnych będących następstwem niewłaściwej diety i nieodpowiedniego stylu życia, zwłaszcza stresu, chronicznego zmęczenia oraz zbyt małej aktywności fizycznej. Jeśli podstawowym celem stosowania Eliksirów Młodości jest odchudzanie, to wybrane Eliksiry mogą zastępować jeden lub dwa posiłki dziennie.

Z listy kilkunastu najczęściej stosowanych Eliksirów Młodości oferowanych na podstawie licencji Dr Bardadyn przedstawiamy jeden przykładowy:

ZIELONY 150 kcal – POPRAWIAJĄCY PRZEMIANĘ MATERII, ODCHUDZAJĄCY

  1. kefir naturalny 1,5 % tłuszczu – 200ml
  2. ½ małego dojrzałego avocado – 30g
  3. łyżka kiełków soi lub soczewicy – 5g
  4. łyżka siekanej zielonej pietruszki – 5g
  5. łyżka otrąb pszennych lub owsianych – 5g
  6. ½ łyżeczki morszczynu – 3g …
Dieta, która jest najczęściej stosowana  na wczasach odchudzających – ograniczająca kaloryczność posiłków.
Dieta o kaloryczności 1000 – 1200 – 1500 Kcal, bez wyłączania żadnej grupy pokarmów, z dużą iliścią warzyw, chudym mięsem, nabiałem, zdrowymi tłuszczami, węglowodanami złożonymi. Ponieważ jej kaloryczność można ustalić na poziomie powyżej PPM (podstawowa przemiana materii), osoba odchudzająca się jest mniej narażona na efekt jojo.
Kuracja Życia wg dr K. Dejneko oczyszczająco – odkwaszająco – odchudzająca

W wyniku nieprawidłowego żywienia, nałogów, stresu, zażywanych leków dochodzi do zatrucia organizmu i powstawania wielu chorób: choroba wieńcowa, nadciśnienie, uogólniona miażdżyca, przewlekła niewydolność krążenia, stany po zawałach mięśnia sercowego, nawracające infekcje dróg oddechowych, astmy, nietolerancje oddechowe, przewlekłe zapalenie migdałków, nietolerancje pokarmowe, zaparcia, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zespół jelita nadwrażliwego, zgaga, przewlekłe nieżyty jelit i żołądka, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, obniżenie odporności, nadwaga, otyłość, wysoki cholesterol i trój glicerydy, cukrzyca I stopnia /na lekach doustnych/, niedoczynność, tarczycy, zaćma, paradontoza, przewlekłe zapalenie skóry, wybroczyny, egzema, łuszczyca, liszaje, sklerodermia, porfiria, trądzik różowaty, impotencja, żylaki, żylaki odbytu, zakrzepica i inne przewlekłe choroby.

Kuracja oczyszczająco – odkwaszająco – odchudzająca dr Dejneko polega na przestawieniu organizmu z żywienia egzogennego na endogenne (wewnętrzne) co zmusza organizm do zużycia nagromadzonej tkanki tłuszczowej, zwyrodniałych białek i cholesterolu. Uruchomienie tego procesu sprzyja cofaniu się nabytych wcześniej chorób. Żeby doszło do odżywiania wewnętrznego należy zastosować niskokaloryczną dietę opartą na odpowiednio dobranych warzywach, owocach lub sokach. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie postu lub głodówki.

Warzywa i owoce są skutecznym środkiem zapobiegającym zakwaszaniu organizmu. Zawierają niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy, minerały i błonnik, który wchłania wodę , toksyny, metale ciężkie i cholesterol, reguluje i przyspiesza ruch jelitowy, około 70% ludzkiej odporności znajduje się w jelitach, które podczas kuracji są oczyszczane i uszczelniane.

Kurację wspomaga picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej o odczynie zasadowym, odpowiednio dobranych herbat ziołowych, owocowych oraz odpowiednio skomponowanych mieszanek ziołowych.

Nieodzownym elementem kuracji są odpowiednio dobrane ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne.

Dietę oczyszczająco – odkwaszająco – odchudzająca dr Dejneko dostosowywana jest indywidualnie do grup krwi.

Przed przyjazdem należy wykonać i przywieźć ze sobą aktualne badania laboratoryjne: grupa krwi, morfologia, kreatynina, TSH, OB, cholesterol plus frakcje, mocznik, bilirubina. Badania te można wykonać także po przybyciu do ośrodka.

W wyniku stosowania kuracji oczyszczająco – odkwaszająco – odchudzającej dr Dejneko występuje kryzys ozdrowieńczy. Kryzys ozdrowieńczy to specyficzna, immunologiczna reakcja organizmu na procesy zdrowienia podczas której uwalniają się z organizmu toksyny. Towarzyszą temu: bóle głowy, nudności, wzdęcia, podwyższona temperatura, osłabienie, bóle stawów i mięśni, biegunka, zaparcia, okres paniki lub depresji.

Intensywność kryzysu ozdrowieńczego wiąże się z ilością nagromadzonych toksyn i złogów. Aby złagodzić objawy kryzysu ozdrowieńczego istnieje możliwość skorzystania z akupunktury, która przyspiesza i zwiększa skuteczność leczenia. Organizm wzmaga siły immunologiczne i następują procesy oczyszczania i zdrowienia tkanek. Czas potrzebny do ozdrowienia jest uzależniony od rodzaju schorzenia.

Najlepsze wyniki kuracji oczyszczająco – odkwaszająco – odchudzającej dr Dejneko uzyskuje się po 6-tygodniach jej stosowania czego efektem ubocznym jest utrata wagi. Po zakończeniu kuracji najważniejszym momentem jest powrót do żywienia zewnętrznego, który obejmuje stopniowe rozszerzanie diety i wprowadzanie nowych produktów do menu ściśle wg wskazań lekarza i zgodnie z grupą krwi. Pozwoli to uniknąć efektu jojo oraz wcześniejszych zaburzeń.

Dzięki kuracji oczyszczająco – odkwaszająco – odchudzającej dr Dejneko uzyskujemy dużą poprawę stanu zdrowia, eliminację przewlekłych sanów zapalnych, ustąpienie chorób przewlekłych, zmniejszenie lub całkowite odstawienie leków, oczyszczenie organizmu z trucizn i obumarłych grzybów, wzmocnienie układu pokarmowego oraz układu immunologicznego, utratę wagi ciała. Celem naszej kuracji jest przywracanie młodości i radości życia oraz zmianę stylu życia.

Wczasy z dietą dr Dejneko prowadzi ośrodek „AKCES” w Dźwirzynie.

eliminuje tłuszcze, ogranicza węglowodany, dostarcza do 1,5 g białka na 1 kg idealnej masy ciała

Zawartość białka w tej diecie sięga a nawet przekracza 30% ilości spożywanych kalorii. Węglowodany i tłuszcze są ograniczone. Istnieje kilka popularnych diet opartych na zasadzie wysokobiałkowej, różnią się tylko sposobem interpretacji ich działana. Jedna z teorii na przykład zakłada, że wysokowęglowodanowa dieta na skutek przesunięć hormonalnych blokuje wykorzystanie tłuszczu na cele energetyczne, a więc ograniczenie spożycia węglowodanów powinno zwiększyć spalanie lipidów.


Ocena diety wysokobiałkowej jako metody odchudzanie w/g Biblii Żywności i Żywienia autorstwa Judith Wills, książki opracowanej przez specjalistów z Katedry Dietetyki i Żywności Funkcjonalnej SGGW:

Wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa dieta przeczy zasadom współczesnej dietetyki. Ograniczenie spożycia węglowodanów prowadzi do ograniczenia spożycia błonnika, a to z kolei może powodować zaparcia, schorzenia jelit i wiele innych problemów zdrowotnych.

Dieta wysokobiałkowa może się przyczynić do uszkodzenia wątroby i nerek oraz zwiększonego wydalania wapnia z organizmu (większe ryzyko wystąpienia osteoporozy). Przy wysokobiałkowej diecie spadek masy ciała jest rezultatem ograniczenia spożycia kalorii, a nie skutkiem reakcji hormonalnych.

Przy diecie wysokobiałkowej i niskowęglowodanowej może wystąpić ketoza, dolegliwość, której symptomem jest oddech o zapachu acetonu.

Jeden, dwa lub trzy posiłki dziennie zastępuje się gotowymi preparatami. Dzięki preparatom nie trzeba się trudzić, by przygotować niskokaloryczny posiłek zawierający wszystkie niezbędne składniki odżywcze przy określonej, niskiej ilości kalorii.

Ocena stosowania preparatów dietetycznych zastępujących posiłki jako metody odchudzanie w/g Biblii Żywności i Żywienia autorstwa Judith Wills, książki opracowanej przez specjalistów z Katedry Dietetyki i Żywności Funkcjonalnej SGGW:

Wielu ludzi dobrze znosi dietę opartą na jednym lub dwu posiłkach zastępczych, jeśli pozostałe posiłki lub posiłek są zdrowe i dobrze zbilansowane. Długotrwałe stosowanie posiłków zastępczych może być nużące. Przeciwnicy tej metody twierdzą, że preparaty zastępcze nie dostarczają wystarczającej ilości fitozwiązków i prawie niemożliwe jest spożycie pięciu zalecanych porcji owoców i warzyw oraz dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów podczas stosowania tej diety.

Posiłki zastępcze nie pomagają również w przyswojeniu prawidłowych nawyków żywieniowych ważnych w przyszłości, po odstawieniu preparatu, co może wywołać efekt jo-jo.

Zwolennicy diety Raw Food, twierdzą, że surowe pożywienie jest wypełnione naturalnymi enzymami, natomiast w momencie gdy produkty są obrabiane termicznie powyżej 40 – 48°C, ciepło niszczy większość witamin, składników odżywczych i enzymów.

Dieta Raw Food opiera się na produktach roślinnych z upraw bez herbicydów: świeżych owocach, świeżych warzywach, orzechach i nasionach. Spożywane produkty nie mogą być poddawane obróbce termicznej w kuchence mikrofalowej natomiast mogą być suszone w temperaturze do 45 – 48 stopni C. Rośliny strączkowe i ziarna spożywa się moczone, często skiełkowane. Niektórzy zwolennicy tej diety spożywają też oleje tłoczone na zimno, jajka i suszone mięso i ryby.

 

Obowiązek informacyjny RODO

  1. Administratorem Pani/a danych osobowych jest Biuro Turystyczne AMITUR z siedzibą w Warszawie przy ul. Wokalnej 4 LU 203, NIP: 521-100-49-02, Regon 010927628, wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Nr 0061.
  2. Dane kontaktowe Administratora Bezpieczeństwa Informacji (Inspektora Ochrony Danych): Anna Tarnowska-Person, e-mail:biuro@amitur.pl
  3. Biuro przetwarzać będzie następujące dane osobowe: imię, nazwisko, adres, numer telefonu, adres poczty elektronicznej. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jest jednak warunkiem zawarcia i wykonywania umowy o świadczenie usług a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości zawarcia umowy.
  4. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z  realizacją umów zawartych z klientami.
  5. Dane osobowe mogą być ujawnione:
  6. pracownikom Biura
  7. podmiotom, z którymi Biuro współpracuje oraz kontrahentom – dysponentom bazy noclegowej, w celu realizacji zleconych przez Klientów usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia.
  8. firmom pocztowym i kurierskim, które będą dostarczać przesyłki do Państwa
  9. Żadne dane osobowe nie będą przekazywane podmiotom innym, niż mające siedzibę w Polsce.
  10. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres określony w szczególnych przepisach prawa, w szczególności w ordynacji podatkowej. Osoby, których dane dotyczą, mają prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do Organu Nadzorczego.
  11. Usunąć dane osobowe z bazy Administratora można przez złożenie oświadczenia, wykorzystując dane kontaktowe wskazane w punkcie 1.

Udostępnij